História školy Organizácia školy

História školy

História školy v Nižnej Slanej je úzko spojená s históriou obce. Prvé zmienky o existencii školy na území obce pochádzajú zo 17. storočia. Žiaľ v 19. storočí obec, a aj budova vtedajšej školy dvakrát po sebe vyhorela a nezachovali sa nám žiadne dokumenty z tohto obdobia.

Život školy sa naplno rozvinul až v 20. storočí. Škola sa s rastúcim počtom žiakov postupne rozširovala. V období Československa v obci postavili dvojtriednu školu aj s učiteľským bytom.

Po skončení II. svetovej vojny sa škola v obci stala plneorganizovanou. Obec sa stala strediskovou obcou a preto aj škola zaznamenáva prudký vývoj. Stala sa spádovou školou pre niekoľko okolitých obcí. Dodnes ju navštevujú žiaci z Kobeliarova, Henckoviec, Gočova, Vlachova, Nižnej Slanej – závod a Nižnej Slanej. V uvedených obciach sa pôvodne nachádzali malotriedne základné školy, ktoré sa však postupne rušili a výchova a vzdelávanie detí sa sústredila do ZŠ v Nižnej Slanej.

V roku 1950 už priestory školy nestačili. Došlo k potrebe rozšírenia školy, nakoľko podmienky na výučbu boli nevyhovujúce. Bolo tu málo učební a aj tie boli roztrúsené v troch budovách v rôznych častiach obce. V roku 1954 sa teda pristúpilo k vybudovaniu novej školskej budovy, ktorá stojí na mieste bývalého kaštieľa a bola dokončená v roku 1958. Vyučovanie v novej budove školy sa začalo v šk. roku 1958/59. V tejto budove sa vyučuje dodnes.