Materská škola

Zástupkyňa riaditeľa pre MŠ: Miroslava Gazdíková

Triedna učiteľka:  Ľudmila Kasperová

Asistentka učiteľa: Mgr. art. Jana Nemčková, DiS. art.

Základná škola s materskou školou, Letná 14. Nižná Slaná je školou s právnou subjektivitou. Bola zriadená na základe návrhu Obce Nižná Slaná a rozhodnutím MŠ SR dňa 1.7.2004 splynutím dvoch materských škôl a základnej školy.

Materská škola ako súčasť ZŠ s MŠ Nižná Slaná poskytuje celodennú výchovno - vzdelávaciu starostlivosť deťom vo veku 3 - 6 rokov. Výchovno - vzdelávacia činnosť školy prebieha v jednej triede s celkovým počtom 21 detí a zabezpečujú ju dvaja pedagogickí zamestnanci.

Cieľmi predprimárneho vzdelávania sú:

- napĺňať potrebu dieťaťa sociálneho kontaktu s rovesníkmi,

- uľahčiť dieťaťu plynulú adaptáciu na zmenené prostredie ( na materskú i základnú školu),

- podporiť vzťah dieťaťa k poznávaniu a učeniu hrou,

- rozvíjať ceiľavedome systematicky a v tvorivej atmosfére, osobnosť dieťaťa v psychomotorickej, poznávacej, sociálnej, emocionálnej a morálnej oblasti,

- prihliadať na rôzne sociokultúrne a socioekonomické zázemie dieťaťa,

- uplatňovať a chrániť práva dieťaťa v spolupráci s rodinou, zriaďovateľom a inými inštitúciami s rešpektovaním potrieb dieťaťa,

- získať dôveru rodičov v individuálnom výchovnom poradenstve a upriamovať ich pozornosť na pozitívne prejavy v správaní sa svojho dieťaťa a v prípade potreby ich nasmerovať na ďalšie odborné poradenstvo s inými odborníkmi.

Obsah výchovno - vzdelávacej činnosti je vymedzený v Školskom vzdelávacom programe pre MŠ (ŠkVP) , vypracovanom na základe Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie - ISCED 0.

ŠkVP MŠ obsahuje nasledujúce celky: Za kamarátmi; Cestujeme do lesa; Cestujeme zdravo; Chrániť našu Zem; Cestujeme za tradíciami, zvykmi; Cestujeme ku nám domov; Cestujeme do mesta; Cestujeme na hospodársky dvor.